Kategorie
Blog

Konserwacja, przeglądy i utrzymanie instalacji fotowoltaicznej

Bez względu czy masz ją założoną w domu jednorodzinnym, czy w firmie, warto postawić na regularne przeglądy oraz konserwację instalacji fotowoltaicznej. Pozwala to na odpowiednie wczesne wykrycie ewentualnych problemów, które mogły powstać w wyniku eksploatacji całego systemu, a także zaradzenie jemu, zanim stanie się poważny. W tym artykule dowiesz się, co jaki okres powinieneś sprawdzać instalację fotowoltaiczną, a także zorientujesz się, w jakiej cenie taki przegląd jest wykonywany.

Gwarancja na fotowoltaikę a przeglądy serwisowe

Wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych oferuje gwarancję na działanie wszystkich podzespołów nawet na 25 lat. Faktycznie, urządzenia te są niezwykle trwałe i odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych. Mimo wszystko, aby gwarancja była w mocy, przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą poszczególnych systemów nierzadko wymagają, aby przegląd wykonywany był mniej więcej co rok. Jest to dość rozsądny okres, a koszt kilkuset złotych w ujęciu rocznym nie powinien aż tak bardzo obciążyć Twojego budżetu (w końcu więcej zapłaciłbyś normalnie za energię elektryczną).

Rzetelny przegląd instalacji fotowoltaicznej

Na samym początku ocenia się baterie solarne wizualnie. Polega to na sprawdzeniu między innymi stabilności mocowań, a także samego inwertera odpowiadającego za transformację prądu stałego w zmienny. Niekiedy może być konieczne czyszczenie modułów fotowoltaicznych, jednakże zazwyczaj z zabrudzeniami, które na nich osiadają dobrze radzi sobie deszcz. Dzięki badaniu kamerą termowizyjną wykrywane są wszelkiego rodzaju mikrouszkodzenia, które mogą doprowadzić do ubytków w generowaniu energii. To z kolei mierzy się w kolejnym kroku. Istotne jest także sprawdzenie zabezpieczeń antykorozyjnych, a także innych wykorzystanych podczas montażu instalacji.

Ile może wynosić rzetelna ocena systemu fotowoltaicznego?

Sprawdzenie domowej instalacji fotowoltaicznej kosztuje kilkaset złotych. Warto postawić na firmę, która cieszy się przy tym dobrymi opiniami. Dobrym pomysłem jest wybór lokalnego dostawcy, dzięki temu czas oczekiwania na usługę zostaje skrócony. Taki zabieg pozwala także na obniżenie ceny, która w innym przypadku byłaby wyższa ze względu na konieczność doliczenia kwoty dojazdu do Klienta.